Marcipán se těší opravdu velké oblibě a také možnostem využití, mezi které patří potahování dortů, výroba nejrůznějších figurek, bonbónů a ozdob. Pravý marcipán by se měl správně podle pravidel vyrábět z mandlí (nejméně 50 %) a cukru (nejvíce 50 %). Jeho výroba není zrovna jednoduchá, ale výsledek rozhodně stojí za to. Problémem ale je vysoká cena mandlí, a proto se v obchodech setkáváme s nejrůznějšími variantami náhražek. O těch ale dneska řeč nebude.
Pravý původ marcipánu není zřejmý, protože o něm koluje spousta historek a mýtů. Jasné ale je, že se jedná o jednu z nejstarších cukrovinek. Prototyp marcipánu si vychutnávali již v době okolo 4. století před naším letopočtem staří Řekové. Prvním pravým marcipánem byl nejspíše ten, který se podával v Asii na císařově dvoře, jako třešnička na dortu za celou hostinou. Odsud se začal rozšiřovat, ale pouze mezi vysokými vrstvami, protože se jednalo o velice luxusní produkt. Jednu dobu se dokonce prodával pouze v lékárnách, protože mu byly připisovány blahodárné účinky. Jedna z pověr dokonce tvrdí, že jej používal i samotný Leonardo Da Vinci, jako hmotu pro výrobu svých jedinečných mistrovských děl v podobě soch. Problémem, díky kterému se nám žádná nezachovala je, že je všechny stihl spořádat Ludvik I. se svou družinou. Velký rozmach této pochoutky přišel až s průmyslovou výrobou cukru.
Největším producentem marcipánu je bezesporu naše sousední země a to Německo, kde si bez něj nedokážou představit vánoční svátky. Nejlepším marcipánem se chlubí severoněmecké město Lübeck. Tradice jeho výroby je zde údajně nejstarší na celém světě. Ten celosvětově nejlepší pochází z firmy Niederegger, kde se vyrábí již od roku 1806. V období Vánoc prý vyrobí neuvěřitelných 30 tun sladkostí a na svědomí mají díky výrobkům v mega velikostech hned několik Guinessových rekordů. Největším projektem byla Poslední večeře od již zmiňovaného Leonarda da Vinciho, která měla váhu jedné a půl tuny a rozprostírala se na ploše o velikosti 25 metrů.