Jak úsporně rekonstruovat byt
Češi jsou národem kutilů, platilo to před mnoha desítkami let a platí to i dnes, i když možná ne s takovou intenzitou, jak tomu bývalo za socialismu, kdy byli lidé přímo nuceni vypomáhat si sami. Dnes máme ovšem velmi široké možnosti v obchodech se stavebninami a v hobby marketech, na Internetu je navíc zdokumentována celá řada návodů, některé dobré, jiné ne až tak či zcela nevhodné. Pro zkušené kutily amatéry je však velkou výzvou rekonstrukce bytu, a to především v činnostech, které se dají snadno zvládnout i bez speciálních znalostí a vybavení.
Jsou to například malování, zednické a sádrokartonářské práce, pokládání podlahových krytin, výroba či montáž nábytku, instalace bytových doplňků atp. Co bychom však měli svěřit profesionálům?
Na instalatérovi a elektrikáři nešetřete
Instalatéři v Praze http://servisvirivychvan.cz/sluzby/instalaterske-prace/ jsou specialisté na systémy VTP, což je zkratka tří mezioborových oblastí „voda, topení a plyn“. Je to natolik úzce zaměřená pracovní činnost, že vyžaduje značné nároky na vybavení a znalosti a samozřejmě i dovednosti. Navíc je to práce s tekutinami a plyny a ty je nutné „zkrotit“ tak, aby nikudy neunikaly, a to se amatérům nemusí podařit. Jinými slovy, pokud rekonstruujete byt vlastními silami, vyplácí se věnovat pozornost stavebním činnostem a ty instalatérské ponechat profesionálům. Nebudete pak muset řešit zbytečné závady, úniky vody či nevhodné postupy, které by profesionální instalatér nikdy neprováděl.
K podobným závěrům dojdete i v případě elektrických rozvodů, elektrikáři navíc podléhají certifikaci a musí prokázat schopnost práce v oboru pravidelnými zkouškami z patřičných předpisů. Obejít elektrikáře a riskovat elektrickou přípojku budovanou svépomocí se nemusí vyplatit jak z hlediska nebezpečí úrazu, tak ii např. vzniku požáru a ohrožení osob či majetku např. v rámci bytového domu.