Fazole mungo klíčí velice ochotně a můžeme s touto procedurou seznámit i děti, které ji snadno zvládnou. Samotný proces klíčení můžeme urychlit namáčením fazolek ve studené vodě přes noc, takto postupovali naši předkové, kteří tímto způsobem nechávali nejprve vyplavit do vody některé antinutriční látky, vodu slévali a již po dvanácti hodinách se uvnitř semen aktivoval proces životní růstové fáze nové rostlinky. Namáčení ve vodě je vhodné především u fazolí a velkých druhů luštěnin, jako je hrách a cizrna. Tímto způsobem můžete urychlit klíčení i u čočky a obilovin (pšenice špaldy, žita a ječmene).
Jediné fazole, které lze nechat klíčit, jsou adzuki a mungo
Mungo a adzuki jsou jedinou odrůdou fazolí, jejíž plody nejsou v syrovém stavu jedovaté, svým složením se také podobají hrachu a lze je tedy nechat vyklíčit a pochutnávat si na čerstvých výhoncích v kterékoli roční době. Mungo se také objevily jako první surovina pro klíčení, využívaná obchodními řetězci a obchody s potravinami, poměrně úspěšně se prodávala semena s klíčky již na počátku devadesátých let. Výhodnější je však vypěstovat si čerstvé výhonky doma, zvláště pokud vsadíte na důvěryhodný zdroj, co prodává semena v BIO kvalitě, chemicky neošetřená proti škůdcům.
Klíčení semínek je snadné a přináší řadu benefitů
Velmi důležité je také správně postupovat, co se týče zabezpečení proti rozvoji plísní a hniloby, semínka je nutné udržovat v čistotě častým proplachováním, měla by klíčit v čistém bezprašném prostředí s nízkou relativní vlhkostí vzduchu a zajištěným dostatečným větráním a cirkulací vzduchu. Neměla by také být umístěna na přímém slunci.
Výhodou jsou i speciální nádoby, v nichž klíčení mungo probíhá bez větší námahy a vaší náročné asistence, jsou to především nakličovací misky a sklenice, upravené pro tento proces tak, aby byl efektivní, a aby jej zvládly i naše ratolesti. Klíčení se pak stává součástí životního stylu a přispívá ke zlepšení zdravotního stavu nás a našich blízkých.