Každý zaměstnanec pracující na plný úvazek má právo mít během standardní osmihodinové pracovní doby půlhodinovou přestávku na jídlo. Ta slouží nejen k odpočinku a doplnění sil, ale především k tomu, aby zaměstnanec neměl hlad – hladový člověk totiž nepracuje ani zdaleka tak efektivně.
To však může představovat problém zejména pro velké fabriky na okrajích měst, které mají mnoho zaměstnanců. Kapacita ledničky i zařízení na ohřívání totiž rozhodně není dostatečná. Není tedy divu, že valná většina zaměstnanců volí raději stravování firemní. To platí i v našem hlavním městě. Je totiž pravdou, že je firemní stravování v Praze poměrně rozšířené.
Otázkou nedostatek místa není jediným důvodem, který je k tomu vede. Hlavní je zde totiž finanční stránka věci. Tuto službu totiž z velké části hradí zaměstnavatel. To znamená, že člověk má za poměrně nízkou částku plný teplý oběd. Navíc je často na výběr z několika jídel, ačkoliv je vždy potřeba nahlásit přede, co si budeme přát.
Také odpadá nutnost si jídlo připravovat doma, čímž se opět ušetří čas. Navíc, naprostá většina z nás by si takovýto oběd do práce nepřipravila, nehledě na to, že některé z těch jídel by nebylo snadné ohřát například v mikrovlnce.
Také to umožní, aby se mohli všichni zaměstnanci najednou najíst, a žádný z nich nemusel prakticky celou přestávku čekat, až na něj dojde řada u ohřívače. Díky tomu bude mít každý z nich čas si jídlo řádně vychutnat bez toho, že by musel sledovat hodinky a snažit se jej do sebe co nejrychleji naházet.
Co se zaměstnavatele týče, tak i pro něj je to výhodné – je to levnější, než kupovat nová zařízení a starat se o jejich údržbu. I proto je tento systém v dnešní době považován za jeden z nejlepších, které mohou firmy aplikovat. A ty se této příležitosti rozhodně chápou. A není divu, koneckonců jde i o jejich peníze.